Kdo vyhraje MO a celou ligu?
Nezadržitelně se blíží závěrečný turnaj letošní 1. ligy discgolfu - Moravian Open a pořadí v lize je poměrně dost vyrovnané. Takže mi to nedalo a za pomoci dat z letošních turnajů jsem udělal malou simulaci, jak turnaj a celá liga může dopadnout.
 
Věnoval jsem se tedy jen nejobsazenější kategorii MPO, kde naprostá většína (kromě 2 hráčů) je členem PDGA a je tedy poměrně snadné si udělat obrázek o jejich letošních výkonech. Pro každého hráče bylo aproximováno statistické rozdělení jeho letošních kol a z tohoto rozdělení následně simulováno 10000 možných výsledků MO. No a když už jsou výsledky turnaje, tak jsou i výsledky ligy, ale k tomu později.
 

Moravian Open

Nejvyšší střední hodnotu PDGA ratingu letos odehraných kol* měli Jakub Knápek s 988.4 a Jakub Semerád s 985.7. O kousek za nimi pak trojice Bohdan Bílek (979.8), Kryštof Novák (978.4) a Michael Rádl (978.0).
 
 
Jak je vidět na rozdělení jejich letošních kol, Bílek a Rádl jsou na tom podobně a nejpravděpodobněji hrají kola kolem 970, občas více. Naopak Semerád a Novák hrajou kola na hranici 1000, občas méně. Jakub Knápek má evidentně buď skvělá kola nad 1000, nebo kola kolem 960.
 
Podle simulace jsou pak šance na vítězství následující:
 
Jakub Semerád - 14.5 %
Jakub Knápek - 12.4 %
Bohdan Bílek - 11.7 %
Kryštof Novák - 10.9 %
Matěj Vojtík - 9.9 %
Michael Rádl - 9.9 %
František Trenz - 6.8 %
 
Každý z těchto hráčů má více než 20 % pravděpodobnost umístění "na bedně", nejvíce Novák a Semerád 34 %.
 

1. liga 

Zajímavé boje ale budou svedeny ještě o celkové umístění v 1. lize.
 
Na celkové vítězství už mají šanci pouze dva hráči - Michael Rádl a Kryštof Novák. Prvně jmenovaný si během předchozích tří turnajů vytvořil luxusní pozici.
Jedinou šanci, jak ho z prvního místa sesadit, má Novák pokud se mu podaří turnaj vyhrát a Rádl navíc nebude druhý. Pokud by Novák vyhrál a Rádl skončil třetí, celkové vítězství bude opravdu na desetinky bodu a může ho zvrátit i taková maličkost, jako že se někdo odhlásí z turnaje.
 
A jak to vychází číselně? 95 : 5 ve prospěch Rádla.
 
Oba mají ale už v tuto chvíli jisté, že na bedně skončí - Rádl nejhůře 2. a Nováka ještě může při správné souhře náhod předstihnout Jakub Semerád. Na celkovou bednu má ještě teoretickou šanci dalších 7 hráčů, jmenovitě Vojtík (24 %), Bílek (9.6 %), Kudrna (2.2 %), Filandr (0.8 %), Libor Havlíček (0.2 %), Sýkora (0.08 %) a Kaňok (0.01 %).
 
To byla teorie, kterou může zbourat cokoliv. Jak to bude ve skutečnosti se dozvíme až v neděli 29. září. 
 
Díky za pozornost.
 
 
* Do statistik ještě nebyly započítány výsledky z Bagr Cupu, ani CEDGC