Discgolfové zajímavosti z Finska
V minulém PDGA Weekly Newsletteru byl zveřejněn zajímavý článek o finském discgolfu. Celý článek naleznete zde: Discgolf ve Finsku

V článku jsou uvedeny všelijaké zajímavosti. Mimo jiné, že:

…v roce 2018 hrálo discgolf alespoň jednou v roce 263.000 Finů. Odhaduje se, že za pandemie v minulém roce toto číslo stouplo na dvojnásobek.

…Finové hrají discgolf po celý rok, pouze když mají polární noc, tak hrají méně. Existuje několik turnajů, které se konají pouze v zimě.

…průměrná vzdálenost, kterou musíte urazit k nejbližšímu hřišti je 3,7km. Ve Finsku je 800 hřišť, pouze v 10 obcích z 310 chybí alespoň 9 jamkové hřiště.

se říká „dej Finovi něco, s čím lze házet, a on z toho udělá sport“.  Finové vynikají ve všem, co se hází. Házejí s gumáky, toaletním papírem nebo mobilními telefony. Discgolfista Vilee Piippo hodil mobilním telefonem NOKIA 90 metrů. V hodu oštěpem mají 22 medailí z Olympiád.

…v roce 2005 poprvé vysílala finská národní televize přímý přenos z finálové devítky z turnaje The European Championship in discgolf vTampere.

…discgolf má velkou podporu na úrovni měst a obcí.  Místní kluby úzce spolupracují s radnicemi, aby poskytly svým obyvatelů velmi kvalitní hřiště s volným přístupem.

..města mezi sebou soupeří, kdo má lepší hřiště.

…discgolf se stává jednou z důležitých turistických atrakcí, kterou města a obce lákají turisty. Příkladem je Ostrov Aland s 16 hřišti.

…discgolf je součástí národního programu „Move“, který podporuje pohybové aktivity na školách.

…desítky hřišť, stovky tréninkových košů jsou v blízkosti škol a univerzit.

…discgolf dokonce můžete studovat na sportovní střední škole jako obor (společně s plnou atletickou průpravou).

….všechny oficiální turnaje jsou pořádané pod hlavičkou finské asociace FDGA a PDGA, hráči pro účast na těchto turnajích musí být členy národní asociace (členství zahrnuje automaticky i členství v PDGA).

…předseda finské discgolfové asociace má v okruhu 16 km od svého bydliště 23 hřišť.

 

Nezbývá, než Finům tiše závidět jejich discgolfové Eldorádo a doufat, že se třeba jednou alespoň přiblížíme takové popularitě a podpoře, jakou zažívá discgolf ve Finsku.