Blog
Čeští hráči v profesionálních discgolfových týmech

O tom, že je český discgolf na vzestupu, svědčí mimo jiné fakt, že přibývá v našich řadách hráčů, kteří jsou sponzorováni předními discgolfovými značkami. Od letošní sezony jich je již 7!

Jako úplně první získal své místo v týmu Latitude 64° roku 2016 pětinásobný mistr ČR a sedminásobný český ligový mistr Lukáš Filandr.

Následoval dvojnásobný mistr ČR Kryštof Novák v roce 2017, který od té doby hraje za tým Discmania, stejně tak Bohdan Bílek o rok později, po vítězství na (zatím posledním) Mistrovství Evropy v kategorii juniorů. Od roku 2018 je také členem týmu Prodigy další novojičínský bomber Šimon Galia.

Nejvíce hráčů, kteří budou své jméno spojovat s discgolfovou značkou, přibylo pro letošní rok. Do teamu64° se k Lukášovi přidal loňský vítěz české 1. ligy Jakub Semerád. Další, kdo si vyhlédl české hráče, je tým Innova, který ve svém středu přivítal hráče s aktuálním nejvyšším PDGA ratingem Jakuba Knápka a dvojnásobnou mistryni ČR Elišku Bártkovou.

Přejeme všem těmto hráčům hodně štěstí, aby se jim v týmech dařilo a neustále se i díky jejich podpoře zlepšovali. A stejně tak i ostatním hráčům, aby se co nevidět týmy výrobců discgolfových disků rozšiřovaly o další české zástupce.

Blog
Discgolfové zajímavosti z Finska

V minulém PDGA Weekly Newsletteru byl zveřejněn zajímavý článek o finském discgolfu. Celý článek naleznete zde: Discgolf ve Finsku

V článku jsou uvedeny všelijaké zajímavosti. Mimo jiné, že:

…v roce 2018 hrálo discgolf alespoň jednou v roce 263.000 Finů. Odhaduje se, že za pandemie v minulém roce toto číslo stouplo na dvojnásobek.

…Finové hrají discgolf po celý rok, pouze když mají polární noc, tak hrají méně. Existuje několik turnajů, které se konají pouze v zimě.

…průměrná vzdálenost, kterou musíte urazit k nejbližšímu hřišti je 3,7km. Ve Finsku je 800 hřišť, pouze v 10 obcích z 310 chybí alespoň 9 jamkové hřiště.

se říká „dej Finovi něco, s čím lze házet, a on z toho udělá sport“.  Finové vynikají ve všem, co se hází. Házejí s gumáky, toaletním papírem nebo mobilními telefony. Discgolfista Vilee Piippo hodil mobilním telefonem NOKIA 90 metrů. V hodu oštěpem mají 22 medailí z Olympiád.

…v roce 2005 poprvé vysílala finská národní televize přímý přenos z finálové devítky z turnaje The European Championship in discgolf vTampere.

…discgolf má velkou podporu na úrovni měst a obcí.  Místní kluby úzce spolupracují s radnicemi, aby poskytly svým obyvatelů velmi kvalitní hřiště s volným přístupem.

..města mezi sebou soupeří, kdo má lepší hřiště.

…discgolf se stává jednou z důležitých turistických atrakcí, kterou města a obce lákají turisty. Příkladem je Ostrov Aland s 16 hřišti.

…discgolf je součástí národního programu „Move“, který podporuje pohybové aktivity na školách.

…desítky hřišť, stovky tréninkových košů jsou v blízkosti škol a univerzit.

…discgolf dokonce můžete studovat na sportovní střední škole jako obor (společně s plnou atletickou průpravou).

….všechny oficiální turnaje jsou pořádané pod hlavičkou finské asociace FDGA a PDGA, hráči pro účast na těchto turnajích musí být členy národní asociace (členství zahrnuje automaticky i členství v PDGA).

…předseda finské discgolfové asociace má v okruhu 16 km od svého bydliště 23 hřišť.

 

Nezbývá, než Finům tiše závidět jejich discgolfové Eldorádo a doufat, že se třeba jednou alespoň přiblížíme takové popularitě a podpoře, jakou zažívá discgolf ve Finsku.

Blog
Startuje Jihočeská discgolfová liga!

Jihočeské discgolfové kluby DGC Vajgar a Budweis Discgolf Club spojily síly ve snaze vybudovat na jihu Čech ligu, která si klade za cíl, šířit discgolf do povědomí Jihočechů a iniciovat výstavbu discgolfových hřišť v našem regionu. Vše bylo plánováno už na rok 2020 i s prvním velkým cílem, a to dostat discgolf do Českého Krumlova. Nastalý začátek pandemie koronaviru však ligu zhatil a postaral se o roční odložení, i tak ale DiscGolfPark v Českém Krumlově stojí a může se proto letos do ligy zapojit už jako stálé hřiště a podpořit vznik dalšího v jiném městě. Liga tento rok zamíří se svými turnaji do šesti měst šest měsíců po sobě – od února do července. V pěti z těchto už hřiště stojí (České Budějovice, Třešť, Strakonice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec) a discgolf je zde rozšířen. Jeden turnaj se pak bude konat ve městě s potenciálem pro postavení hřiště (Pacov). Hráčům se budou počítat čtyři nejlepší výsledky ze šesti turnajů a pro letošní první ročník jsou vypsány čtyři kategorie. Podrobné informace k lize najdete na www.discgolfjih.cz.

Zveme proto všechny příznivce discgolfu z řad veřejnosti i nadšených discgolfistů k účasti v Jihočeské discgolfové lize a nezapomeňte se registrovat na zahajovací turnaj ligy, se odehraje už 27.2. v DiscGolfParku Stromovka v Českých Budějovicích a jako každý tamní turnaj bude stát za to! Odkaz na registrační stránku turnaje.

Blog
Discgolf na Nově

Českým internetem už kolují zvěsti, že v úterý ve 21:45 uvidíme discgolf ve Víkendu na Nově. Dnes nám redakce Víkendu infomaci potvrdila a můžeme tak se 100% jistotou říci, že se někteří z vás uvidí v televizi. Reportáž se natáčela při posledním 1. ligovém turnaji v Českých Budějovicích. Ten kdo tam byl, se může z blízka hledat, ten kdo nebyl, může v reportáži hledat své kamarády.

Upoutávka zde: 

https://www.facebook.com/watch/?v=1055541468249717

Ještě čekáme na potvrzení informace, jestli bude mít discgolf zastoupení i ve Sportovních novinách, kde bychom jako "Borce na konec" mohli vidět eso bombarďáka Franty Trenze.

 

 

Blog
Reprezentační soustředění

Začátek sezóny 2020 se pomalu blíží, první velké turnaje jsou za rohem, a proto také nastal čas se sejít spolu s reprezentačním týmem a probrat plány, strategie a trochu rozvinout své obzory. Zároveň bylo také cílem se lépe poznat a trochu posílit týmového ducha.

Reprezentační soustředění se konalo od pátku 6. do neděle 8. března. Jako základna byl zvolen penzion Kaspec v Uničově. V penzionu jsme se stravovali, nocovali a probíhaly zde hlavně přednášky a teoretická část přípravy.

Hned v pátek po večeři a přivítání se konala první přednáška. Petr Tanka nám představil vizi a cíle ČADG a také nám přiblížil informace týkající se Mistrovství Evropy, které se tento rok bude konat u nás na Konopišti. 

Po Peťově přednášce si slovo převzala Eva Bínová, která se nám snažila předat základy fyzioterapie. Ta patří mezi její vášně a zároveň se jí profesně věnuje. Představila nám některé vrcholové sportovce, se kterými pracuje. Cvičí s nimi a pomáhá jim zbavit se zranění nebo zlepšit deformace těla způsobené sportem. 

V sobotu po snídani jsme probrali věci týkající se regenerace a výživy a poté jsme se přesunuli do tělocvičny, kde si nás zase vzala do parády Evča. Upřímně jsem si vždy myslela, že když někdo řekne, že jde cvičit, tak dělá kliky, dřepy, lehy sedy, panáky atd. Překvapilo mě ale, že nic z toho jsme vůbec nedělali. 

Evča nám představila pro mě úplně nový styl cvičení, který se nazývá dynamická neuromuskulární stabilizace (zkráceně DNS). Zavzpomínali jsme si na polohy, které jsme dělali například jako tříměsíční nebo šestiměsíční miminka a zjistili, že většině z nás dělá velký problém se do těchto pozic vůbec dostat. Za vinu tomu měly hlavně naše zkrácené svaly a málo zpevněná břicha. Z těchto pozic jsme se přesunuli například do pozice medvěda a dělali jsme taky různé rotace. Dělali jsme jich tolik, že jakmile jsem potom jenom zaslechla slovo rotace, hned jsem se dala do pozoru. Naše kyčle při nich dostaly pěkně zabrat. U spousty z nás šlo také poznat, že děláme pouze jednostranné sporty, jako je například právě discgolf, badminton, squash, tenis, … Potvrdilo se nám, že bychom se měli více věnovat i jiným sportům jako je plavání, běh nebo jízda na kole. To totiž pomáhá aspoň v určité míře proti jisté deformaci, kterou nám jednostranné sporty přináší. Ale nebudu tvrdit, že pohled na tělo, kdy má člověk jednu ruku jako Hulk a druhou jako tyčku, není zajímavý.  

Dělali jsme ještě spoustu jiných cviků, u kterých jsme se skvěle protáhli a často se taky pěkně klepali. A i když se nejednalo o žádné skákání ani zdlouhavé série cviků, hodně jsme se u toho zapotili a další den to taky bylo znát. U některých z nás se dostavila jistá bolest svalů.

Po obědě a odpoledním klidu jsme se přesunuli na hřiště, kde jsme se rozdělili do skupinek a hodinu trénovali backhand, forehand a puttování. Snažili jsme se si u toho hlavně radit a ladit své techniky. Poté se konal jednokolový turnaj, ve kterém zvítězil Kuba Semerád se skore -11. Hned za ním o jeden hod skončil Michael Rádl. 

V sobotu večer nás navštívil Lukáš Mráček, který se zabývá bojovým sportem jiu-jitsu. I přes to, že tvrdil, že se jedná o bezkontaktní sport, po vyslechnutí si toho, co jiu-jitsu obnáší, tomu nikdo z nás nevěřil. Lukáš nám povídal o tom, jak na sebe různě skáčou a mohou si u toho i přetrhnout vazy. Také nám vyprávěl o škole, kterou studuje (Ochranu obyvatelstva na UPOL, FTK). Díky ní měl možnost nějakou dobu studovat v Japonsku, kde se učil například bojové sporty. Lukáš tvrdil, že kvůli jiu-jitsu měl již zraněné skoro všechny části těla a začal se díky tomu víc protahovat a regenerovat. Jenom je trochu dost škoda, že s tím začal až poté, co nastal s jeho tělem problém. Byl příklad sportovce, které nám Evča ukazovala na své přednášce v pátek. 

V neděli po snídani jsme si sdělili dojmy, které v nás diskuze s Lukášem zanechala a přesunuli jsme se zase do tělocvičny, kde nám Evča dala do těla ještě víc než v sobotu. 

 

Co mi vlastně tohle soustředění dalo? Měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku fyzioterapii, zjistila jsem, že je velmi důležité se u cvičení zaměřit na vnímání vlastního těla. Pokud chceme být lepší v discgolfu, měli bychom mít pestrý trénink. 

U cvičení je žádoucí se zaměřit na rychlost svého dechu a naučit se ho vnímat. Tím, že jsme si ukazovali, jak se dýchá do břicha a u každého cviku jsme se snažili procítit protahovanou část, jsme objevili svaly, o kterých jsme doposud ani neměli tušení. 

Co jsem se dále naučila je to, že pokud máme nějaký  byť i méně závažný problém, měli bychom ho řešit co nejdříve. Prokrastinací se totiž z maličkosti může vyvinout problém s velkým P. Když pociťujeme nějakou bolest, neměli bychom si říkat, že to časem přejde, měli bychom začít jednat. 

Toto soustředění nebylo jenom o discgolfu, navíc jsme se během něj věnovali tématu životosprávy. Dopřávat svému tělu kvalitní stravu je také jedním z kroků k cestě za úspěchem ve sportu. 

Za sebe a celý repre tým bych chtěla poděkovat ČADG, že nám umožnila se sejít a zase se trochu rozvinout v našem oblíbeném discgolfu. A hlavně velké díky Evičce Bínové, která se nám celý víkend věnovala, snažila se nám co nejvíce předat a udělat z nás dobré sportovce. A taky polokapitánovi Frantovi Trenzovi, který pomáhal s organizací soustředění. Děkujeme. Moc si toho vážíme. 

 
Napsala Eliška Bártková
Blog
Hledá se discgolfová jamka roku 2019

Která je nejlepší, nejkrásnější a nejoblíbenější? Z tisícovky jamek v České republice může být nejlepší jen jedna jediná. Před 5 lety v této prestižní soutěži zvítězila jamka číslo 8 v Kopřivnici, dnes je ale jiná doba a mnohem větší konkurence.

 

V tuto chvíli již probíhá nominační fáze, ve které má každý účastník možnost nominovat až 3 různé jamky pro postup do play-off. Konec nominační fáze je ve středu 13.11., do play-off postupuje 16 jamek s nejvyšším počtem hlasů a poté bude až do 27.11. probíhat každý den jeden duel dle nasazení. Následovat bude velkolepé finále a závěr soutěže.

 

Nejlepší jamka bude samozřejmě náležitě vyšperkována speciálním košem i teesignem. Mezi účastníky rozdá organizátor proDiscgolf.cz ceny za více než 20 tisíc Kč!

 

Teď nezbývá než nominovat, tak rychle na www.jamkaroku.cz.

 

Blog
Kdo vyhraje MO a celou ligu?
Nezadržitelně se blíží závěrečný turnaj letošní 1. ligy discgolfu - Moravian Open a pořadí v lize je poměrně dost vyrovnané. Takže mi to nedalo a za pomoci dat z letošních turnajů jsem udělal malou simulaci, jak turnaj a celá liga může dopadnout.
 
Věnoval jsem se tedy jen nejobsazenější kategorii MPO, kde naprostá většína (kromě 2 hráčů) je členem PDGA a je tedy poměrně snadné si udělat obrázek o jejich letošních výkonech. Pro každého hráče bylo aproximováno statistické rozdělení jeho letošních kol a z tohoto rozdělení následně simulováno 10000 možných výsledků MO. No a když už jsou výsledky turnaje, tak jsou i výsledky ligy, ale k tomu později.
 

Moravian Open

Nejvyšší střední hodnotu PDGA ratingu letos odehraných kol* měli Jakub Knápek s 988.4 a Jakub Semerád s 985.7. O kousek za nimi pak trojice Bohdan Bílek (979.8), Kryštof Novák (978.4) a Michael Rádl (978.0).
 
 
Jak je vidět na rozdělení jejich letošních kol, Bílek a Rádl jsou na tom podobně a nejpravděpodobněji hrají kola kolem 970, občas více. Naopak Semerád a Novák hrajou kola na hranici 1000, občas méně. Jakub Knápek má evidentně buď skvělá kola nad 1000, nebo kola kolem 960.
 
Podle simulace jsou pak šance na vítězství následující:
 
Jakub Semerád - 14.5 %
Jakub Knápek - 12.4 %
Bohdan Bílek - 11.7 %
Kryštof Novák - 10.9 %
Matěj Vojtík - 9.9 %
Michael Rádl - 9.9 %
František Trenz - 6.8 %
 
Každý z těchto hráčů má více než 20 % pravděpodobnost umístění "na bedně", nejvíce Novák a Semerád 34 %.
 

1. liga 

Zajímavé boje ale budou svedeny ještě o celkové umístění v 1. lize.
 
Na celkové vítězství už mají šanci pouze dva hráči - Michael Rádl a Kryštof Novák. Prvně jmenovaný si během předchozích tří turnajů vytvořil luxusní pozici.
Jedinou šanci, jak ho z prvního místa sesadit, má Novák pokud se mu podaří turnaj vyhrát a Rádl navíc nebude druhý. Pokud by Novák vyhrál a Rádl skončil třetí, celkové vítězství bude opravdu na desetinky bodu a může ho zvrátit i taková maličkost, jako že se někdo odhlásí z turnaje.
 
A jak to vychází číselně? 95 : 5 ve prospěch Rádla.
 
Oba mají ale už v tuto chvíli jisté, že na bedně skončí - Rádl nejhůře 2. a Nováka ještě může při správné souhře náhod předstihnout Jakub Semerád. Na celkovou bednu má ještě teoretickou šanci dalších 7 hráčů, jmenovitě Vojtík (24 %), Bílek (9.6 %), Kudrna (2.2 %), Filandr (0.8 %), Libor Havlíček (0.2 %), Sýkora (0.08 %) a Kaňok (0.01 %).
 
To byla teorie, kterou může zbourat cokoliv. Jak to bude ve skutečnosti se dozvíme až v neděli 29. září. 
 
Díky za pozornost.
 
 
* Do statistik ještě nebyly započítány výsledky z Bagr Cupu, ani CEDGC
Blog
Regionální ligy

 

Řádky, na kterých se rozepíšu níže, prosím, nepokládejte za vyjádření VR ČADG, ale pouze za vyjádření mých vlastních myšlenek. Rozhodně se nejedná o znevažování práce kluků a klubů, kteří se aktivně zapojují a pořádají turnaje. Jsem za jejich aktivitu nesmírně vděčný a jejich práce si vážím.

Na FB ČADG se však strhla emocionální přestřelka ohledně struktury regionálních lig a zároveň roztržení DGLMS (Disc Golfová Liga Moravy a Slezska). Možná jsme opravdu předběhli dobu, ale jsem čím dál více přesvědčený, že jednáme v dlouhodobé perspektivě správně.

REGIONY

Ustanovením regionů se ČADG snaží vymezit "správní celky" o přibližně stejné hráčské základně a počtu hřišť. Na většině území ČR toto vymezení proběhlo bez problému. S výjimkou severní Moravy a Slezska, která je tradičně nejsilnějším Disc Golfovým regionem.

Ano, i já jsem se učil ve škole, že se Ostrava nachází na severní Moravě, stejně tak jako Nový Jičín. VR nikdy netvrdila, že to tak geograficky není. Nicméně, pro potřeby našeho sportu a regionální rozdělení není geografické umístění podstatné. Proto jsme např. Ostravu a Nový Jičín zařadili do východní Moravy. Stačí se podívat do mapky, která je součástí Soutěžního Řádu (SŘ). Při pohledu by mělo být patrné, proč toto rozdělení vzniklo.

Mapa regionů

Neměli bychom zapomenout, že rozdělení regionů bylo předloženo STK (3 členové jsou ze severní Moravy) již v listopadu 2018 na Členské Schůzi (ČS), na které bylo také většinově přijato. V rámci ČS vznikla pouze jedna námitka na umístění hřiště a této námitce bylo vyhověno.

Pokud by měl být nějaký region droben na menší celky, je to právě severní Morava a Slezsko. Je to totiž jediný region v ČR, který je aktuálně svou hráčskou základnou a počtem hřišť dostatečně silný. Jsem přesvědčený, že je ve vašich/v našich schopnostech se se změnou vypořádat nad očekávání dobře.  

Když jsem hledal reálný příklad, na kterém bych ukázal, proč to vlastně není špatná myšlenka, napadlo mě včelařství. Včelař (VR ČADG) se většinou stará o více včelstev (Regiony). Některá včelstva jsou přirozeně silnější (severní Morava a Slezsko, DGLMS) a některá včelstva jsou oslabená (zbytek hřišť v regionech, o kterých jste se sami v diskuzích zmiňovali, že se na nich nic nehraje).

Můžeme si vybudovat jedno supervčelstvo (všechny dobré turnaje zařadíme např. pod DGLMS, které stáhne hráče ze širokého okolí), zbytek necháme ladem a budeme čekat, jestli oslabená včelstva (ostatní hřiště) uhynou, nebo se chytnou. Jednoho dne ale může i supervčelstvo potkat včelí mor.

Nebo jako každý správný včelař vezmeme části silných včelstev a podpoříme jím oslabená včelstva (zkušení ředitelé budou pomáhat klubům a hřištím na kterých se nehraje, aby se naučili pořádat turnaje a získávat členy). Získáme tak větší šanci, že se včelstva rychleji rozvinou a vybudujeme více silných včelstev.

Mám relativně blízko k Severozápadní lize a vidím, že kluci z Chebu a Kadaně nyní navazují kontakty s hřištěm v Tachově, v Břasech, nebo s kluky s Plzně a chtějí jim pomoci tím, že jim ukáží, jak připravit turnaj. V příštích letech už to bude na nich, aby převzali štafetu. A jednou i tento region nejspíše dojde k přerozdělení.

Nechci ničit ani omezovat DGLMS. Jak jsem napsal výše, práce kluků kterou odvedli si vážím a jsem si 100% jistý, že si jí stejně váží i ostatní členové VR a komisí. Věřím, že regionální ligy i DGLMS mohou souběžně dočasně fungovat a že ani nebude docházet k termínovým kolizím, které jste v diskuzi zmiňovali (7 víkendů DLGMS + 7 víkendů regionálních lig a ještě zůstanou termíny na 1. a 2. DGL). Na druhou stranu, je lepší do toho říznout nyní, než se za 10 let handrkovat, že chceme ničit ligu s delší než 10-ti letou tradicí.

Nejdůležitější je si odnést ponaučení.

Musíme si být navzájem parťáky, snažit se navzájem pochopit druhé, lépe spolu komunikovat a hlavně si důvěřovat (a to nám dle mého chybí nejvíc :-/).

Členové VR svou práci dělají srdcem a často nejsme experty na dané oblasti, které potřebujeme ke správnému řízení. Jsme lidé, děláme a budeme dělat chyby. O to je pro nás důležitější, abyste nás podrželi a skutečně nám důvěřovali, že se snažíme náš sport posunout kupředu. I když to někoho z vás zabolí a nebudete souhlasit.

Buďme jednotní.

VB

 

 

 

 

 

 

 

Blog
Discgolf club Praha z.s.

Ahoj.

S velkou radostí Vám představujeme první discgolfový klub v Praze. všechny informace najdete na stránkách klubu www.dgcp.cz.

Pokud jste z Prahy a okolí, nebo nás chcete v našem usílí podpořit, neváhejte se k nám přidat.

Jan Pelant
předseda klubu

Blog
Nový klub DGC Rokytka Praha

Máme radost, že se daří Discgolfu v České republice růst a proto Vám přinášíme informace o nově vznikajícím klubu.

V Praze vznikl discgolfový club DGC Rokytka Praha.

Cílem nového klubu je rozvoj discgolfu v hlavním městě Praze, přenést tuto aktivitu do škol, zájmových kroužků, představit discgolf veřejnosti a získat tak nové talentované hráče.

Díky profesionálnímu přístupu nabídneme hráčům zázemí v podobě pravidelných společných tréninků, předávání best-practice od úspěšnýh reprezentantů, ale i všeobecný rozvoj hráče zaměřený na fyzickou a mentální stránku discgolfu, která je neméně důležitá.

Naší ambicí je připravit podmínky a vychovávat hráče i pro mezinárodní turnaje a reprezentaci ČR.

Pokud Vás naše myšlenka zaujala, přidejte se k nám!

Napište nám na FB:

https://www.facebook.com/groups/312613642920851/
 

Za nový klub DGC ROKYTKA PRAHA se na Vás těší - Přemysl Novák, Michal Sviták, Vašek Bednář

Přejeme příjemné prožití vánočních svátků, šťastný nový rok a ať to lítá tak jak má  :)