Článek
proDiscgolf.cz 1. liga discgolfu Moravský Krumlov

   První turnaj Prodiscgolf.cz 1. ligy discgolfu proběhl v termínu 25.5-26.5. 2019 v malebném zámeckém parku v Moravském Krumlově. Kapacita 90 hráčů byla velmi rychle naplněna a všech 90 hráčů se turnaje i zúčastnilo. Cca 150 diváků vidělo po celý víkend líté boje v 6 otevřených kategoriích, pouze kategorie MJ12 nebyla vzhledem k malému počtu hráčů otevřena. Nejlepší hráči ve všech kategoriích si rozdělili pay out ve výši 30 % vybraného startovného, Junioři a PDGA Amatéři obdrželi poukázky od firmy Ultimo, ostatní peníze. Prefa Brno měla pro všechny medailisty nachystané dárkové balíčky. Slavnostní meeting proběhl v zámecké kapli za účasti cca 70 hráčů, meeting zahájil pan místostarosta Juránek.

Výsledky by zadány v termínu stanoveném soutěžním řádem ČADG na web idiscgolf.cz a na PDGA.

Celý turnaj natáčeli profesionální kameramané, reportáž se objeví v České televizi. Turnaj měl mohutnou facebookovou podporu, v místním tisku byl zveřejněn článek o turnaji a také plánujeme další články.

Rádi bychom touto formou poděkovali městu Moravský Krumlov, všem členům spolku DGC Moravský Krumlov, kteří se podíleli na organizaci a sponzorům.

Věříme, že se turnaj hráčům líbil, hřiště bylo dostatečně obtížné a že se v roce 2020 opět v Moravském Krumlově na turnaji první ligy potkáme.

Fotky na FB

Článek
Změna v turnajích 2. ligy

Pozor, změna v turnajích druhé ligy!

 

Namísto zrušeného turnaje 2. discgolfové ligy v severovýchodních Čechách (původní termín 29. až 30. června) bude do termínovky zařazen turnaj Bagr Cup 2019 v Českých Budějovicích (14. až 15. září), pořádaný discgolfovým klubem Budweis. Turnaj proběhne na místním pevném hřišti – DiscGolfParku Stromovka – rozšířeném o dalších 9 jamek. Mapka hřiště ještě není kompletní, nicméně 18 jamkový layout bude delší než 2 kilometry, par přes 60.

 

Pro náhradu turnaje se rozhodla STK a VR ČADG, aby byl zachován počet 8 turnajů v 2. discgolfové lize, z toho 4 v Čechách a 4 na Moravě. Do výsledků ligy se každému hráči stále započítává 6 nejvyšších bodových zisků. 2. discgolfová liga je druhou nejvyšší českou discgolfovou soutěží a patří do ní tyto turnaje:

Latitude 64° Slovácko Open 2019 – 16.-17. března 2019

ADD 2019 – 30.-31. března 2019

HEIPARK Open 2019 – 6.-7. dubna 2019

O Pohár starosty měst a Unčov 2019 – 27.-28. dubna 2019

Jarní Špalíček 2019 – 4.-5. května 2019

Jindřichův Hradec Open 2019 – 13.-14. července 2019

Veselí Open 2019 – 17.-18. srpna 2019

Bagr Cup 2019 – 14.-15. září 2019

 

Článek
Discgolfové akagemie 2019

Akademie České discgolfové reprezentace na 7 hřištích po celé republice!

 

Nejlepší hráči České republiky – členové České discgolfové reprezentace – v letošním roce zavítají na 7 discgolfových hřišť po celé republice, aby své zkušenosti předali začínajícím a méně zkušeným hráčům či lidem, které discgolf zatím tak úplně neoslovil. „Cílem je představit discgolf dalším lidem a zaručit, že noví discgolfisti začnou tím správným způsobem. Každý discgolfista se přece chce zlepšovat, my jim s tím chceme (a můžeme) pomoci,“ říká Kryštof Novák, kapitán reprezentace.

 

Akademie letos proběhnou (resp. proběhly) na těchto hřištích:

17. května od 17.00 – DiscGolfPark Stromovka, České Budějovice (Eva Králová, Kryštof Novák)

27. května od 17.00 – DiscGolfPark Ladronka, Praha 6 (Eva Králová, Lukáš Filandr)

10. června od 17.00 – DiscGolfPark Europark Štěrboholy, Praha 9 (Eva Králová, Lukáš Filandr)

12. června od 17.00 – DiscGolfPark Brno-střed (Matěj Vojtík, Rudolf Konečný, Petr Striegler)

18. června od 17.00 – DiscGolfPark Jižní svahy, Zlín (Matěj Vojtík, Rudolf Konečný, Jakub Zdráhal)

20. června od 17.00 – DiscGolfPark Kasárna Valašské Meziříčí (Eliška Bártková, Bohdan Bílek, Jakub Knápek, Jakub Dostál)

27. června od 17.00 – Discgolfové hřiště Šumperk (Eliška Bártková, Bohdan Bílek, František Trenz, Martin Štípek)

 

Na akademiích jsou vítání hráči všech výkonnostních úrovní. Disky k zapůjčení budou k dispozici. Témata akademie se budou přizpůsobovat podle zájmu účastníků. Začínat se bude vždy představením reprezentantů, rozcvičkou, poté proběhne výuka konkrétního aspektu hry (typu hodu) a na závěr soutěž o discgolfové disky z limitované edice České asociace discgolfu.

 

Česká reprezentace letos v srpnu pojede na Týmové Mistrovství světa do Estonska! Pokud se chcete ujistit, že vám neunikne ani jedna informace a aktualita o jejich počínání v průběhu přípravy, či na samotném turnaji, dejte jim like na facebooku, follow na instagramu a subscribe na youtube! 

 

Článek
proDiscgolf.cz 1. liga discgolfu

Nejvyšší discgolfová soutěž má nového partnera a míří vstříc divákům a fanouškům discgolfu

 

proDiscgolf.cz 1. liga discgolfu je oficiální název nejvyšší české discgolfové soutěže, která v letošním roce sestává ze čtyř turnajů. První zastávka se uskuteční již tento víkend v Moravském Krumlově, druhá v polovině června v Kadani, třetí začátkem července ve Vesci u Liberce a posledním turnajem bude Moravian Open u Nového Jičína. “Úroveň českého discgolfu jde stále nahoru, někteří naši nejlepší hráči již patří mezi evropskou špičku, turnaje mají skvělou úroveň dlouhodobě. Přišlo nám škoda, že se o ně zajímají jen samotní hráči discgolfu, přitom je to skvělá příležitost jak náš sport představit veřejnosti. Proto jsme se stali promotérem soutěže pro rok 2019. Naším cílem je přitáhnout k discgolfu diváky, fanoušky a sponzory” říká Přemysl Novák ze společnosti HEPA group s.r.o.

 

Součástí dohody s Českou asociací discgolfu jsou také dvě desetiminutové reportáže odvysílané na ČT Sport. Každá reportáž se bude věnovat výsledkům ze dvou turnajů 1. ligy. Petr Tanka, předseda České asociace discgolfu, přiznává, že právě tato část dohody byla nejpodstatnější. “Discgolf je divácky atraktivní sport, který má na obrazovkách své místo. Spousta dnešních hráčů se o něm dozvěděla právě z reportáží na ČT sport například z Konopiště Open”, dodává Tanka.

 

Součástí propagace discgolfu jsou i nově spuštěné webové stránky prvniligadiscgolfu.cz. Web se primárně zaměřuje na nové hráče a veřejnost. Jednoduchou formou se tak k fanouškům dostanou informace o průběhu proDiscgolf.cz 1. ligy discgolfu i o základech discgolfu.

 
Článek
Newsletter 1. pololetí 2019

Zdravíme tě, 

máme pro tebe novinku. Vydáváme 1. newsletter ČADG. 

V 1. čísle tě přivítáme do nové sezony, zhodnotíme si uplynulý rok a krátce představíme práci STK. Jako bonus na závěr se dozvíš novinky, které ještě nebyly ani na našem Facebooku.

Teď už tě nebudeme zdržovat a můžeš se do něj pustit.

https://idiscgolf.cz/download/201901_Newsletter_CADG.pdf

 

Článek
GPS souřadnice u hřišť

 

Ahoj, u hřišť přibyla nová informace - GPS souřadnice. Prosím všechny správce hřišť, aby GPS souřadnice vyplnili, protože potom se na detailu hřiště zobrazí mapa s kurzorem, který ukazuje na hřiště. 

U většiny hřišť není vyplněná ani úvodní fotka, kterou taky doporučuji nastavit, vypadá to potom lépe. Příklad je Discgolfové hřiště Moravský Kurmlov - https://idiscgolf.cz/hriste/12.aspx

Článek
Nová verze iDiscgolf.cz je tu!

Ahoj, tak je to konečně tady!

Přichází nová verze iDiscgolf.cz, od které si slibujeme hlavně příjemnější uživatelské prostředí pro ty, kteří na webu pracují se hřišti, layouty, turnaji atd. Děkujeme všem, kteří mají k webu co říct (tím myslíme konstruktivní návrhy, které se dostanou k nám, ne narážky někde na facebooku). Hodně návrhů, jak vylepšit stránky bylo vyslyšeno a tady je seznam hlavních věcí, které se změnily:

- Zadávání výsledků jednotlivých hráčů: zadávání kompletních výsledů je nyní možné přidávat po jednom hráči pro zrychlení a možnost zadávání výsledků ve více lidech.

- Správci klubu: klub nyní může spravovat libovolné množštví uživatelů. Je potřeba je nastavit v administraci každého klubu

- Fotka hřiště: U hřiiště přibylo nové pole - fotka. Ta se zobrazuje nahoře v detailu hřiště. Fotku pro každé hřiště je potřeba přidat, jinak se tam bude zobrazovat generická fotka. 

- Vyhledávání v DropDownListech: při vybírání všemožných dat napříč celým webem je teď možné v každém rozbalovacím menu vyhledávat, což hodně zpříjemní práci všem uživatelům.

- Řazení tabulek: vybrané tabulky je teď možné řadit podle všech sloupců a je to velmi rychlé a bez načítání.

- Vyhledávání v tabulkách: tam, kde to dává smysl, přibylo vyhledávání v tabulkách a opět je velmi rychlé.

- Přihlašování přímo v menu

- Aktuální boční sloupec: data v bočním sloupci se teď načítají okamžitě a jsou aktuální

- Stránkování článků: přibylo stránkování článků, takže jich teď na hlavní stránce uvidíte maximálně 10

- Rychlé načítání seznamu turnajů: je fakt rychlé ;)

- Barvy pro kategorie: hráčské kategorie a ligy jsou nyní oddělené barvami, aby se v nich dobře rozeznávalo

- Registrační fáze: na detailu turnaje jsou rozepsané registrační fáze.

Článek
Mistrovství Evropy 2020

Evropská discgolfová federace (EDGF) schválila změny týkající se Mistrovství Evropy, na kterých v posledních měsících pilně pracovala. Tyto změny se budou týkat již příštího Mistrovství Evropy v roce 2020 a popravdě nejde jen o malé kosmetické úpravy.

Jednou z nejzásadnějších změn je rozdělení mistrovství do dvou turnajů. První z nich bude určen pro všechny hráče v kategoriích open, ženy a junioři. Druhého se budou účastnit hráči ve všech kategoriích master. Tímto rozdělením se podstatně navýší kapacita a jednotlivé země tak budou mít příležitost vyslat více hráčů. Oba turnaje by se měly v roce 2020 odehrát na jednom místě na dvou různých hřištích.

Najde se v naší zemi někdo s odvahou zhostit se této události? Pokud ano, je právě vhodný čas pro podání příhlášky k pořádání tohoto turnaje. ČADG je připravena případného organizátora podpořit. Pro detailní informace o formátu turnaje a náležitostem týkajících se podání přihlášky navštivte http://discgolffederation.eu/Wordpress/?p=2823

 

EDIT: EDGF na žádost žadatelů prodloužila termín pro podání přihlášek do 24.4.2019. Vybraný pořadatel bude zveřejněn 3.5.2019

Článek
Regionální ligy

 

Řádky, na kterých se rozepíšu níže, prosím, nepokládejte za vyjádření VR ČADG, ale pouze za vyjádření mých vlastních myšlenek. Rozhodně se nejedná o znevažování práce kluků a klubů, kteří se aktivně zapojují a pořádají turnaje. Jsem za jejich aktivitu nesmírně vděčný a jejich práce si vážím.

Na FB ČADG se však strhla emocionální přestřelka ohledně struktury regionálních lig a zároveň roztržení DGLMS (Disc Golfová Liga Moravy a Slezska). Možná jsme opravdu předběhli dobu, ale jsem čím dál více přesvědčený, že jednáme v dlouhodobé perspektivě správně.

REGIONY

Ustanovením regionů se ČADG snaží vymezit "správní celky" o přibližně stejné hráčské základně a počtu hřišť. Na většině území ČR toto vymezení proběhlo bez problému. S výjimkou severní Moravy a Slezska, která je tradičně nejsilnějším Disc Golfovým regionem.

Ano, i já jsem se učil ve škole, že se Ostrava nachází na severní Moravě, stejně tak jako Nový Jičín. VR nikdy netvrdila, že to tak geograficky není. Nicméně, pro potřeby našeho sportu a regionální rozdělení není geografické umístění podstatné. Proto jsme např. Ostravu a Nový Jičín zařadili do východní Moravy. Stačí se podívat do mapky, která je součástí Soutěžního Řádu (SŘ). Při pohledu by mělo být patrné, proč toto rozdělení vzniklo.

Mapa regionů

Neměli bychom zapomenout, že rozdělení regionů bylo předloženo STK (3 členové jsou ze severní Moravy) již v listopadu 2018 na Členské Schůzi (ČS), na které bylo také většinově přijato. V rámci ČS vznikla pouze jedna námitka na umístění hřiště a této námitce bylo vyhověno.

Pokud by měl být nějaký region droben na menší celky, je to právě severní Morava a Slezsko. Je to totiž jediný region v ČR, který je aktuálně svou hráčskou základnou a počtem hřišť dostatečně silný. Jsem přesvědčený, že je ve vašich/v našich schopnostech se se změnou vypořádat nad očekávání dobře.  

Když jsem hledal reálný příklad, na kterém bych ukázal, proč to vlastně není špatná myšlenka, napadlo mě včelařství. Včelař (VR ČADG) se většinou stará o více včelstev (Regiony). Některá včelstva jsou přirozeně silnější (severní Morava a Slezsko, DGLMS) a některá včelstva jsou oslabená (zbytek hřišť v regionech, o kterých jste se sami v diskuzích zmiňovali, že se na nich nic nehraje).

Můžeme si vybudovat jedno supervčelstvo (všechny dobré turnaje zařadíme např. pod DGLMS, které stáhne hráče ze širokého okolí), zbytek necháme ladem a budeme čekat, jestli oslabená včelstva (ostatní hřiště) uhynou, nebo se chytnou. Jednoho dne ale může i supervčelstvo potkat včelí mor.

Nebo jako každý správný včelař vezmeme části silných včelstev a podpoříme jím oslabená včelstva (zkušení ředitelé budou pomáhat klubům a hřištím na kterých se nehraje, aby se naučili pořádat turnaje a získávat členy). Získáme tak větší šanci, že se včelstva rychleji rozvinou a vybudujeme více silných včelstev.

Mám relativně blízko k Severozápadní lize a vidím, že kluci z Chebu a Kadaně nyní navazují kontakty s hřištěm v Tachově, v Břasech, nebo s kluky s Plzně a chtějí jim pomoci tím, že jim ukáží, jak připravit turnaj. V příštích letech už to bude na nich, aby převzali štafetu. A jednou i tento region nejspíše dojde k přerozdělení.

Nechci ničit ani omezovat DGLMS. Jak jsem napsal výše, práce kluků kterou odvedli si vážím a jsem si 100% jistý, že si jí stejně váží i ostatní členové VR a komisí. Věřím, že regionální ligy i DGLMS mohou souběžně dočasně fungovat a že ani nebude docházet k termínovým kolizím, které jste v diskuzi zmiňovali (7 víkendů DLGMS + 7 víkendů regionálních lig a ještě zůstanou termíny na 1. a 2. DGL). Na druhou stranu, je lepší do toho říznout nyní, než se za 10 let handrkovat, že chceme ničit ligu s delší než 10-ti letou tradicí.

Nejdůležitější je si odnést ponaučení.

Musíme si být navzájem parťáky, snažit se navzájem pochopit druhé, lépe spolu komunikovat a hlavně si důvěřovat (a to nám dle mého chybí nejvíc :-/).

Členové VR svou práci dělají srdcem a často nejsme experty na dané oblasti, které potřebujeme ke správnému řízení. Jsme lidé, děláme a budeme dělat chyby. O to je pro nás důležitější, abyste nás podrželi a skutečně nám důvěřovali, že se snažíme náš sport posunout kupředu. I když to někoho z vás zabolí a nebudete souhlasit.

Buďme jednotní.

VB

 

 

 

 

 

 

 

Článek
Lokální ligy

Dozvěděli jsme se, že ČADG údajně omezuje, nebo přímo zakazuje pořádání lokálních lig, které mají v českém discgolfu tradici.

Rádi bychom uvedli naše vyjádření a uvedli věci na pravou míru.

 

Od letošního roku roku nově ČADG stanovila regiony, dle kterých dělíme Čechy, Moravu a Slezsko. V rámci tohoto dělení a přesto, že jsme se k věci snažili přistoupit co možná nejcitlivěji, došlo k tomu, že některá města v rámci lokálních lig spadají do různých regionů.

Výsledky z turnajů se počítají do regionu, ve kterém se turnaj odehrává. Pokud se tedy turnaje v rámci lokální ligy odehrávají ve více regionech, je třeba výsledky evidovat a sčítat mimo. Vzhledem k tomu, že každá lokální liga může využívat jiný způsob bodování, nemůže asociace poskytnout zázemí pro počítání výsledků.

ČADG žádným způsobem nezakazuje pořádání lokálních lig. Naopak si velice vážíme toho, že mezilidské vztahy v discgolfu boří hranice regionů a krajů. Stejně jako si vážíme práce pořadatelů takových lig.